چهارمین جلسه اثربخشی اقدامات آبخیزداری و منابع طبیعی با نگاه ارزشیابی حوزه های انتخابی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان این جلسه باحضور معاون فنی و آبخیزداری، رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، مجری پروژه در حوضه خلیج گرگان، روسای ستادی و کارشناسان مربوطه اداره کل و همچنین اساتید برتر دانشگاه در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به گام مثبت در تعامل و همکاری با دانشگاه اضافه کرد: این همکاری متقابل و ارائه گزارش عملکرد باعث افزایش کارایی در اقدامات و پروژه های آبخیزداری می گردد.

وی اذعان داشت: هدف ما از برگزاری این جلسات بررسی و ارزشیابی سه دهه فعالیت آبخیزداری بوده تا اگر در جایی دچار مشکل یا نقصانی بوده ایم اصلاح نموده و این اقدامات در جهت درست هدایت شود.

عبدالرحیم لطفی با تاکید بر افزایش کارامدی فنی افزود: از بعد سیاسی با توجه به بازدیدهای مقامات، این اقدامات مثبت و ارزشمند بوده اما به اعتقاد من از نظر فنی هنوز به اغنای کامل نرسیده ایم و این جلسات و بررسی ها با توجه به حوزه های انتخابی و اهمیت وافر آن ها به ویژه از نظر بار جمعیتی می تواند گام موثر و مفیدی بوده و مسیر را برایمان روشن و هموار نماید.

ایشان اظهار داشت: در حال حاضر پس از سه دهه فعالیت و احداث سازه ها می توان گفت زمان نگاه مدیریتی به این اقدامات فرا رسیده و بایستی با نگاه آبخیز اثربخشی این پروژه ها بررسی و ارزیابی شده و در صورت نیاز مرمت و اصلاحات انجام گردد.

لطفی در خاتمه ی سخنان خود اظهار کرد: این نوع ارزیابی ها را می توان با چند نگاه مورد بررسی قرار داد. مثلا نگاه اجتماعی که درواقع بازخورد این اقدامات در جامعه را مورد توجه قرار می دهد. همچنین اثربخشی و بازخورد این پروژه ها را از نگاه فنی و قانونی هم بایستی مورد بررسی قرار گرفته شود. به عنوان مثال براساس ماده 27 قانون افزایش بهره وری 7/5 درصد بارش سالانه بایستی از طریق عملیات آبخیزداری و آبخوانداری کنترل و مدیریت شود و حال این سوال مطرح میشود که آیا اقدمات آبخیزداری این میزان بارش سالانه را مدیریت می کند یا خیر.

رییس دانشگاه علوم کشاورزی نیز در بخشی از سخنان خود گفت: در پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری و در کل در پروژه هایی که با محیط پویا سرو کار داریم به دلیل کارشناسی ها و اعمال تغییرات ، بایستی نوع نگرش مدیریتی و ارزیابی با رویکردی کاملا متفاوت و پویا باشد.

ایشان افزود: باید ببینیم در مقابل هزینه هایی که تاکنون برای این اقدامات انجام شده آیا شرایط بهبود یافته و اثرگذاری ها مثبت بوده است.

علی نجفی نژاد با تاکید بر لزوم ایجاد دانش سازمانی بیان داشت: پروژه اثربخشی بسیار کار پیچیده و مبهمی بوده و نیازمند است که جلسات ماهانه، مستمر و منظم انجام شود و این تعاملات می تواند به مسیر پروژه کمک نموده و مدیریت و دانش را در سازمان نهادینه کند.

شایان ذکر است که در این جلسه دکتر شیخ و دکتر زارع از اساتید برتر دانشگاه نیز به ارائه پاور پوینت خود در زمینه ارزشیابی پرداختند. همچنین دو میهمان مجازی دکتر حولی ساز از دانشگاه هرمزگان و دکتر قلی پور نیز به عنوان مهمان مجازی پاورپوینت خود را در زمینه سامانه مدیریت پایگاه داده های حوضه آبخیز ارائه دادند.

 

 

اخبار مشابه
گزارش تصویری از برپایی ایستگاه نذر سلامت عاشقان حسینی در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان
برگزاری مراسم عزاداری اباعبدالله حسین به میزبانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان
ابطال پروانه های چرای دام در صورت عدم تبدیل به طرح مرتعداری
منابع طبیعی سرمایه خدادادی است، باید آنرا حفظ کرد
برگزاری جلسه مستندسازی از پروژه های آبخیزداری منابع طبیعی استان گلستان