رییس اداره کنترل سیلاب و آبخوان‌داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت که براثر بارش‌های رگباری باران چند روز گذشته و جاری شدن سیلاب در برخی نواحی شرق استان حدود سه میلیون متر مکعب آب در ۲۲ بند خاکی شهرستان‌های گنبدکاووس و کلاله ذخیره شد. 

حسن شادمهری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: بارش‌های رگباری عصر پنجشنبه و روز جمعه هفته گذشته در شهرستان‌های مراوه‌تپه، گنبدکاووس و کلاله باعث جاری شدن روان آب و وقوع سیلاب در برخی از این شهرها شد که سازه‌های سنگی ملاتی و بندهای خاکی موجود در این مناطق بخشی از این سیلاب را مهار و کنترل کردند.

وی افزود: سه سازه سنگی ملاتی در بالادست روستای یانبلاغ و ۲ سازه سنگی ملاتی در روستای آرک مراوه‌تپه رسوبات و سنگ‌های درشت، تنه و سرشاخه درختان جریان یافته با سیلاب را مهار کردند که باعث جلوگیری از بروز خسارت به تاسیسات زیربنایی پایین دست شد.

شادمهری ادامه داد: در این مدت بارندگی‌های شدید و رگباری در بخش‌هایی از شهرستان کلاله نیز رخ داد که رسوبات و انباشت آب در ۱۲ بند خاکی موجود در روستای اوقچی بزرگ تجمیع و ذخیره شد تا مورد استفاده دامداران و کشاورزان منطقه قرار گیرد.

رییس اداره کنترل سیلاب و آبخوان‌داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان اضافه کرد: در محدوده روستاهای ماسانکوب، آق بند، نارلی آجی سو و قره ماخر شهرستان گنبدکاووس نیز بارش رگباری و جریان یافتن سیلاب گزارش شد.

شادمهری افزود: بارش رگباری و سیلاب ۲ روز گذشته همچنین باعث سرریز شدن آب در هفت بندخاکی روستای ماسانکوب، ۲ بند خاکی بزرگ در روستای آق بند و یک بندخاکی نیز در روستای قره‌ماخر گنبدکاووس شد.

به گزارش ایرنا، براثر بارش شدید و رگباری باران روزهای پنجشنبه و جمعه در برخی نواحی شرق گلستان، خسارت‌هایی به واحدهای مسکونی، دامداری‌ها، مزارع کشاورزی، معابر شهری و روستایی و نیز راه‌های ارتباطی روستایی شهرستان‌های کلاله و مراوه تپه، رامیان و آزادشهر وارد شد.

اخبار مشابه
۵۰۰ میلیون متر مکعب آب در پشت سازه های آبخیزداری گلستان مهار میشود .
نامگذاری مرکز فرماندهی و کنترل یگان حفاظت منابع‌طبیعی کشور به نام "البرز زارعی"
کرونا مانع بروز حادثه برای گردشگران پارک النگ‌دره گرگان شد
۵۰۰ کیلوگرم قارچ ترافل در گنبدکاووس کشف شد
قرقبانان و جنگلبانان همچنان در امر حفاظت از انفال فعال هستند.